Оспорювання батьківства – це невизнання особою реєстрації себе як батька дитини.
У випадку оспорювання батьківства до суду подається позов про виключення запису про особу, як батька з актового запису про народження дитини.
Одразу звертаємо увагу на випадки, коли оспорювання батьківства неможливе:
- оспорювання батьківства можливе тільки з моменту народження дитини й до досягнення нею повноліття;
- оспорювання батьківства може бути здійснене протягом цього часу тільки, якщо дитина є живою. Смерть дитини, батьком якої записана особа, позбавляє її права оспорювати своє батьківство;
- не має право оспорювати батьківство особа, яка записана батьком дитини, якщо в момент реєстрації себе батьком дитини вона знала, що не є ії батьком та у разі народження дружиною дитини, зачатої в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій, здійснених за письмовою згодою такої особи.
Оспорювання батьківства відбувається шляхом подання позовної заяви до суду. В таких справах слід доводити відсутність кровного споріднення між особою, записаною батьком, і дитиною. Доказами можуть бути: показання свідків, письмові, речові і електронні докази, генетична експертиза встановлення батьківства. У разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з'ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
У разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком, та дитиною суд постановляє рішення про виключення відомостей про особу яка батька дитини з актового запису про ії народження. Після отримання рішення, яке набрало законної сили його необхідно буде пред'явити до виконання органам реєстрації актів цивільного стану.