Виїзд за кордон з дитиною під час воєнного стану: основні положення

Запровадження воєнного стану через збройну агресію РФ проти України 24 лютого 2022 року зумовило внесення змін у правове регулювання суспільних відносин. Заради збереження життя та здоров'я свого та своїх дітей українські громадяни вимушені виїжджати за межі нашої держави.

У мирний час виїзд за кордон з дитиною потребував попередньої підготовки кількох видів документів (залежно від ситуації). З початком повномасштабної війни такої можливості позбавлені більшість громадян, особливо у зоні бойових дій та на окупованих територіях. Саме тому процедура вивозу дітей за межі України максимально спрощена з метою забезпечення можливості отримати прихисток в інших країнах.

Вивіз дитини за кордон: які документи потрібні під час воєнного стану
За інформацією агентства ООН у справах дітей ЮНІСЕФ у перші тижні за межі України було вивезено понад 1,5 мільйона дітей. Потік біженців не зменшується, а це означає, що питання стосовно того як виїхати за кордон з дитиною під час військового положення залишається актуальним.

Отже, перетин кордону дитиною в умовах воєнного стану можливий за наявності таких документів:
  • власний національний або закордонний паспорт для дітей віком старше 16 років. Згода батьків або опікунів при цьому не потрібна;
  • діти до 16 років можуть виїжджати за кордон з одним із батьків. Багатьох при цьому хвилює питання, чи потрібен дозвіл для виїзду дитини за кордон при військовому стані. Відповідь однозначна — не потрібен;
  • у разі відсутності закордонного паспорта у дитини до 16 років при собі потрібно мати свідоцтво про народження дитини;
  • територіальні органи міграційної служби можуть внести відомості про неповнолітню дитину та вклеїти її фото у закордонний паспорт того з батьків, хто буде супроводжувати дитину;
  • з 1 березня 2022 року термін дії паспортів громадян України для виїзду за кордон продовжено на 5 років. Відповідно, дитина може перетнути кордон з протермінованим паспортом, що надалі значно спростить порядок легалізації у європейських країнах;
  • дитина до 16 років може виїхати за межі країни з іншими родичами: повнолітніми батьками та сестрами, дідусем, бабусею, вітчимом, мачухою. Також це можуть бути тітка, дядько або інші родичі. Дозвіл батьків при цьому також не потрібен, але бажано мати документи, які підтверджують родинні стосунки (наприклад, довідка, видана уповноваженими органами, у тому числі й в електронному вигляді);
  • якщо батьки або родичі не мають можливості супроводжувати дитину, то вивіз за кодон може здійснити стороння особа. Для цього батьки та супроводжуючі особи повинні звернутися в органи опіки з відповідною заявою, зазначити дані дитини та супроводжуючої особи, країну призначення. Заява може бути подана в електронному вигляді, підлягає негайному розгляду.
З метою збереження життя дітей з вразливих категорій урядом було спрощено порядок їх виїзду за межі України. За спрощеною процедурою із супроводжуючими можуть виїхати діти-сироти та діти до 18 років, які позбавлені батьківського піклування та цілодобово перебувають у відповідних закладах. Це стосується і неповнолітніх, які не мають статусу дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, а також вихованців до 18 років з патронатних сімей.

Для виїзду буде достатньо паспорту громадянина України або свідоцтва про народження, наказу директора закладу про виїзд дітей за межі України.

Звичайно, оформлення відповідних документів можливе на відносно мирних територіях. У зонах безпосередніх бойових дій або окупації є лише одне правило — негайно рятувати дітей. Усі формальності вирішуються потім на безпечній території.
За більш детальною інформацією ви можете звернутися до фахівців компанії Family Lawyer Center — ми оперативно дамо відповіді на будь-які питання.
КОНТАКТИ
+38 (097) 800 30 94
familylawyercenter@gmail.com
АДРЕСА
вул. Сахарова, 34, офіс 11
м. Івано-Франківськ