Виїзд дитини за кордон без згоди одного з батьків

Законодавством України передбачено, що дитина яка не досягла 16-річного віку, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників, та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними.
Крім цього, згода на виїзд дитини повинна бути засвідченою у нотаріуса (!). Натомість виїзд за кордон після 16 років без батьків цілком можливий та не потребує дозволу жодного з батьків.

Для посвідчення дозволу, нотаріусу потрібно надати такі документи:
- оригінали паспортів та індивідуальних податкових номерів батьків;
- свідоцтво про народження дитини.

Форма дозволу залежить від того, хто буде супроводжувати дитину в подорожі. Якщо дитина виїжджає з країни в супроводі одного з батьків, потрібен нотаріально посвідчений дозвіл на вивезення дитини за кордон іншого з батьків; якщо ж дитина виїжджає з країни в супроводі інших осіб - нотаріально посвідчений дозвіл батьків на виїзд дитини за кордон (тобто, повинен надаватися і батьком, і матір'ю одночасно).

При складанні нотаріально посвідченої згоди на виїзд малолітньої (неповнолітньої) дитини з України обов'язково вказується інформація про особу, що супроводжує дитину, країни подорожі (включаючи транзитні), а також цілі і терміни поїздки.

Строк чинності дозволу на виїзд дитини за кордон визначається індивідуально, так як період його дії безпосередньо залежить від цілей подорожі.

Часто при консультуванні у клієнтів виникає питання – чи потрібен дозвіл батька на виїзд дитини за кордон, якщо між подружжям (батьками дитини) розірвано шлюб? Однозначно так, однак є певні виключення, які розглянемо нижче.
Дозвіл на вивезення дитини за кордон не потрібен у разі пред'явлення одного з наступних документів або їх нотаріально засвідчених копій:
— свідоцтва про смерть другого з батьків;
— рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;
— рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;
— рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;
— рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;
— довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав невнесення відомостей про батька (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері);
— довідки про наявність заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, виданої органом державної виконавчої служби;
— довідки про визначення місця проживання дитини з тим з батьків, хто планує виїзд за кордон, виданої органом опіки та піклування (однак виїзд дитини за кордон у такому випадку можливий виключно строком до одного місяця).

Окрім цього, виїзд дитини за кордон без згоди одного з батьків можливий якщо:
  • другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та який (яка) відсутній у пункті пропуску. Звертаємо увагу, що свідоцтво про народження та інші документи, якщо їх було видано за межами України компетентними органами іноземних країн, мають бути засвідчені у встановленому порядку та подаватися разом з перекладом українською мовою;
  • якщо у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким перетинає державний кордон особа, яка не досягла 16-річного віку, або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на постійний консульський облік у дипломатичному представництві або консульській установі України за кордоном.

На практиці часто виникає питання - як вивезти дитину за кордон без дозволу батька/матері за умови, що один з них відмовляється надати відповідну згоду?

Слід зазначити, що в Україні основні підходи до реалізації прав дітей на виїзд за межі України протягом останнього часу істотно змінилися, що пов'язано з необхідністю усунення зловживань іншого з батьків, який проживає окремо від дитини, та не надає дозвіл іншому з батьків. У такому разі Ви можете скористатись одним з наступних способів:
  • отримати рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків, або
  • отримати в служби у справах дітей висновок про підтвердження місця проживання дитини з вами. На підставі цього висновку, ви можете виїхати з дитиною за кордон на строк до одного місяця. Такий висновок буде дійсний 1 рік і можна буде їздити необмежену кількість разів, тільки щоб тривалість однієї поїздки не перевищувала одного місяця. Висновок готується до 1-1,5 місяців, або
  • отримати довідку про наявність заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, виданої органом державної виконавчої служби.
Допоможемо правильно оформити заяву про надання дозволу на виїзд громадянина України, який не досяг 16-річного віку, за кордон без згоди та супроводу одного з батьків
Як отримати рішення суду про надання дозволу на вивезення дитини з України?
Слід подати позовну заяву про надання дозволу на виїзд громадянина України, який не досяг 16-річного віку, за кордон без згоди та супроводу одного з батьків до суду, яка розглядається в спрощеному позовному провадженні в порядку цивільного судочинства.

В позовній заяві на вивіз дитини за кордон без згоди батька слід вказати:
- мету виїзду дитини за кордон (лікування, відпочинок, відвідування родичів тощо);
- період та місце перебування (проживання) дитини за кордоном;
- факт відмови другого з батьків від надання згоди на виїзд дитини за кордон.

Звертаємо увагу, що до заяви потрібно також додати докази, що підтверджують викладені обставини (наприклад, довідку з лікувального закладу про те, що дитина потребує лікування за кордоном, туристичну путівку, путівку в санаторій, запрошення від родичів тощо).
Допоможемо правильно оформити заяву про надання дозволу на виїзд громадянина України, який не досяг 16-річного віку, за кордон без згоди та супроводу одного з батьків
Як отримати висновок про підтвердження місця проживання дитини з вами для виїзду дитини за кордон без згоди іншого з батьків?
У даному випадку слід звернутись з заявою до органу опіки та піклування, до якої долучити наступні документи:
- довідку про реєстрацію місця проживання дитини;
- довідку про реєстрацію місця проживання заявника (у разі, якщо в паспорті відсутні дані про реєстрацію місця проживання);
- копію паспорта дитини (за наявності);
- копію паспорта громадянина України;
- копію рішення суду про розірвання шлюбу (за наявності);
- копію свідоцтва про народження дитини.

Орган опіки та піклування розглядає відповідну заяву у межах одного-двох місяців.

Отримавши висновок про підтвердження місця проживання дитини з вами, згода батька на виїзд дитини за кордон не потребується, однак ви можете вивезти дитину за кордон на строк до одного місяця.

Виїзд дитини за кордон без згоди батька у зв'язку з наявністю заборгованості зі сплати аліментів

Дозвіл батька на виїзд дитини за кордон не потрібен за наявності в батька заборгованості з аліментів в сумі платежів за 4 місяці (для дітей з інвалідністю та тяжко хворих дітей – цей строк скорочено до 3 місяців заборгованості) та у разі тимчасового виїзду з України на строк до одного місяця.

Довідка про наявність заборгованості зі сплати аліментів видається органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем у порядку, встановленому законом та дійсна лише 1 місяць.
КОНТАКТИ
+38 (097) 800 30 94
familylawyercenter@gmail.com
АДРЕСА
вул. Сахарова, 34, офіс 11
м. Івано-Франківськ