Стягнення аліментів на утримання дитини: що змінилось під час воєнного стану

Під час війни в Україні діти виявилися однією з найбільш вразливих категорій, особливо ті, які опинилися безпосередньо у зоні бойових дій або в окупації.
Запроваджений воєнний стан вніс корективи в роботу багатьох державних структур і, відповідно, викликав певні зміни у виконанні аліментних зобов'язань. Чи сплачуються аліменти під час військового стану?

Питання особливо турбує тих, на чиєму утриманні знаходяться діти. Пропонуємо обговорити деталі стягнення аліментів на утримання дитини, оскільки воєнний стан не звільняє від подібних виплат.

Як оформити аліменти під час воєнного стану: зміни у процедурі
Одразу варто відзначити, що аліменти під час військового стану ні за яких обставин не скасовуються — їх необхідно сплачувати, а у разі заборгованості буде нараховуватися пеня. За ухилення від сплати передбачається адміністративна та кримінальна відповідальність — усе як і до війни. Водночас банки мають розблокувати заарештовані рахунки боржників, що дозволить під час воєнного положення використовувати наявні на них кошти.

Якщо ви отримували аліменти напряму від роботодавця особи, яка їх сплачує, то під час воєнного стану нічого не змінюється. Навіть у випадку, коли платника призвали до ЗСУ, за ним зберігається заробітна плата. Відповідно, розмір і порядок отримання аліментів залишаються незмінними.

Якщо так трапилося, що ви не встигли подати на аліменти до початку війни, то процедура їх оформлення може значно ускладнитися, особливо на окупованих територіях та у зонах бойових дій. Але все ж таки це можна зробити кількома способами.
Один із них — примусовий порядок стягнення аліментів. Але отримувати їх через державну виконавчу службу неможливо через те, що виконавчі провадження призупинені, а державний реєстр закритий. Певний час у багатьох регіонах був закритий і Єдиний реєстр боржників. Відповідно, у таких регіонах виконавці не можуть:
  • знаходити джерела надходження коштів;
  • заарештовувати рахунки боржників;
  • видавати довідки про суми аліментних сплат, які були заборговані;
  • продавати власність боржників на торгах.

Але, попри неможливість виконання судових наказів, навіть в умовах воєнного стану варто спробувати пройти заздалегідь або завершити розпочаті раніше процедури, які передують судовому провадженню. Це дозволить у майбутньому якомога швидше отримати аліменти з платника.

Також варто знати, як сплачуються аліменти при військовому стані у судовому порядку. Попри війну, більшість судів працюють. Для цього необхідно подати заяву встановленого зразка за власним місцем реєстрації (перебування) або боржника. Тобто якщо ваші суди знаходяться в окупації чи у місцях ведення бойових дій, то ви можете подати заяву до територіально наближених або тих, де ви перебуваєте на цей час.
Отримати судовий наказ без скликання сторін можна у випадках, коли ви просите стягнути аліменти у таких розмірах:
  • не більше ¼ доходу на одну дитину, ⅓ на двох чи ½ на трьох дітей;
  • сума бажаних аліментів не перевищує десяти прожиткових мінімумів.
Договірна сплата аліментів — найкращий варіант, про який варто домовитися у випадку готовності платника виконувати свої зобов'язання перед дітьми. Зафіксувати готовність краще у письмовому договорі, завіреному нотаріально. Відповідні документи з 7 березня 2022 року нотаріуси можуть оформляти не на спеціальних бланках, а на аркушах звичайного паперу.

Якщо у вас виникли проблеми з питаннями сплати аліментів, ми готові надати вам необхідну допомогу. Спеціалісти компанії Family Lawyer Center пропонують послуги юридичного супроводу у сімейних справах різних категорій та складності.
КОНТАКТИ
+38 (097) 800 30 94
familylawyercenter@gmail.com
АДРЕСА
вул. Сахарова, 34, офіс 11
м. Івано-Франківськ