Встановлення місця проживання дитини відбувається згідно з діючим законодавством та в залежності від ряду факторів.
Основні аспекти
Інформація про те, як визначається місце проживання малолітньої дитини після розлучення батьків, викладена у наступних нормативних актах:
- Закон України «Про охорону дитинства»;
- Стаття 160 Сімейного кодексу України;
- Стаття 157 Сімейного кодексу України;
- Конституція України;
- Конвенція ООН Про права дитини.
Окремі положення також регулюються Цивільним кодексом. Згідно зі згаданою статтею 160 СК України, місце проживання дитини після розлучення батьків визначається за їх згодою, якщо дитина ще не досягла 10 років. У віці від 10 до 14 років вона вже може приймати участь у обговоренні щодо визначення місця її проживання. Від 14 років – може самостійно приймати рішення про те, де хотіла б проживати.
Батьки можуть самостійно домовитись про те, з ким буде жити дитина, та дотримуватись усної домовленості. Проте, якщо таку домовленість досягнуто, це не означає, що інший з батьків перестає нести відповідальність за виховання та утримання сина чи доньки.
Для досягнення домовленості варто укласти договір відповідно до статті 157 СК України. Він має відобразити права та обов'язки батька, якщо прийняте визначення місця проживання дитини з матір'ю, і навпаки. Необхідно також враховувати дії, спрямовані на нормальне фізичне, моральне та духовне виховання. Договір у письмовій формі затверджується нотаріусом.