Щоб подати на аліменти потрібно звернутися до місцевого загального суду за зареєстрованим місцем проживання стягувача або платника аліментів.
Законом встановлено такі документи на аліменти, які повинні долучатись до заяви про видачу судового наказу про стягнення аліментів або до позовної заяви про стягнення аліментів: свідоцтво про шлюб (за наявності) або рішення суду про розірвання шлюбу; свідоцтва про народження дітей; довідку про склад сім'ї або рішення суду про визначення місця проживання дитини з стягувачем аліментів та інші документи в залежності від обставин конкретної справи про стягнення аліментів, які обгрунтовуватимуть вимоги.
При визначенні розміру аліментів суд враховує наступні фактори:
Крім рішення суду про стягнення аліментів, судовм видається також виконавчий лист, який стягувач може надіслати особисто двома способами: по-перше, виконавчий лист разом із заявою про здійснення відрахування аліментів направити за місцем роботи особи, з якої стягуються аліменти; по-друге, звернутись до органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця для примусового виконання. Крім того, у заяві стягувач має право зазначити відомості, що ідентифікують боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення (рахунок боржника, місце роботи чи отримання ним інших доходів, конкретне майно боржника та його місцезнаходження тощо).
Необхідно також пам’ятати, що у випадку, коли місцезнаходження батьків невідоме, ухиляються від сплати аліментів чи не мають можливості на даний момент утримувати дитину — державою призначається тимчасова державна допомога.
У наказному провадженні судовий наказ про стягнення аліментів виступає одночасно і рішенням суду, і виконавчим документом.
Виконавча служба виконує функцію не тільки фактичного стягнення аліментів, а й застосовує до боржників санкції (заходи відповідальності), якщо боржник не платить аліменти.
Так, якщо боржник ухиляється від сплати аліментів та має заборгованість, до нього застосовуються наступні види відповідальності: