Все про позбавлення батьківських прав

Позбавлення батьківських прав – це санкція у сімейному праві, яка застосовується до батьків у разі невиконання ними своїх обов'язків щодо дітей.
Статтею 164 Сімейного кодексу України визначено вичерпні підстави позбавлення батьківських прав. Так, мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав якщо вони:
  • не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я і протягом 6 місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування (без поважної причини);
  • ухиляються від виконання своїх обов'язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти;
  • жорстоко поводяться з дитиною (застосовують фізичне або психічне насильство, недопустимі методи виховання, принижують людську гідність дитини тощо);
  • є хронічними алкоголіками або наркоманами (ці факти мають бути підтверджені відповідними медичними висновками);
  • вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини (наприклад, залучають її до непосильної праці, заняття проституцією чи злочинною діяльністю), примушують її до жебракування та бродяжництва;
  • засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

Хто приймає рішення про позбавлення батьківських прав?
Позбавити батьківських прав може виключно суд. Так, у разі наявності хоча б однієї з вищеперелічених підстав Вам необхідно звернутися до суду з позовом про позбавлення батьківських прав, до якого слід долучити такі документи:
  • свідоцтво про народження дитини;
  • свідоцтво, що підтверджує укладення шлюбу (його розірвання);
  • докази, які підтверджують підставу позбавлення батьківських прав (в залежності від фактичних обставин справи);
  • рішення суду про стягнення аліментів (якщо на відповідача були раніше покладені такі зобов'язання);
  • відомості з виконавчої служби про наявність боргу за аліментними виплатами, порушення виконавчого провадження, кримінального провадження (судовий вирок (якщо відповідач був засуджений за ухилення від сплати аліментів, нанесення побоїв дитині, неналежне виконання батьківських обов'язків і т. д.);
  • квитанція про сплату судового збору (станом на 2021 рік - 908 грн).

Порядок позбавлення батьківських прав
В першу чергу, потрібна позовна заява про позбавлення батьківських прав, до якої додаються вищеперелічені документи.
Допоможемо правильно написати позовну заяву на позбавлення батьківських прав
Підсутність справ про позбавлення батьківських прав. Справи про позбавлення батьківських прав батька чи матері за загальним правилом розглядає місцевий суд за місцем реєстрації/проживання того з батьків, якого хочуть позбавити прав.

Під час судового розгляду суд ухвалою залучає орган опіки та піклування, який додатково з’ясовує обставини справи, обстежує житлові умови сторін, на підставі чого надає висновок про доцільність позбавлення батьківських прав, зразок якого можна переглянути на офіційному сайті органу опіки та піклування.

Саме висновок про доцільність позбавлення батьківських прав лягає в основу рішення суду про позбавлення батьківських прав, однак суд має право відійти від даного висновку з огляду на комплексну оцінку усіх наданих позивачем доказів.

Звертаємо Вашу увагу, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов’язків, тому перед зверненням до суду з відповідним позовом, слід належним чином підготувати доказову базу. Часто при консультуванні у клієнтів виникає питання: «Чи можна позбавити батьківських прав за несплату аліментів?» Звісно, що несплата аліментів є порушенням обов’язку щодо утримання дитини, однак це не може слугувати єдиною підставою для позбавлення батьківських прав, тобто необхідно довести ухилення від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини не тільки в аспекті утримання, оскільки позбавлення батьківських прав є крайньою мірою.

Важливо, що аліменти при позбавленні батьківських прав не скасовуються, більше того з судової практики вбачається, що якщо дане питання не вирішено на момент звернення з позовом про позбавлення батьківських прав, то воно визначається під час розгляду справи про позбавлення. Так, згідно з ч.3 ст. 166 Сімейного кодексу України при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов’язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.

Наслідки позбавлення батьківських прав
Особа, позбавлена батьківських прав:
  1. втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов'язків щодо її виховання;
  2. перестає бути законним представником дитини;
  3. втрачає права на пільги та державну допомогу, що надаються сім'ям з дітьми;
  4. не може бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником;
  5. не може одержати в майбутньому тих майнових прав, пов'язаних із батьківством, які вона могла б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадкування);
  6. втрачає інші права, засновані на спорідненості з дитиною.
Допоможемо правильно написати позовну заяву на позбавлення батьківських прав
Позбавлення усиновлючача батьківських прав
Якщо усиновлювач був записаний матір'ю, батьком усиновленої ним дитини, він може бути позбавлений батьківських прав за наявності підстав, визначених у статті 164 Сімейного кодексу України.

У разі позбавлення усиновлювача батьківських прав настають загальні вищеперелічені наслідки.

Батьківські права усиновлювача також можуть бути поновлені відповідно до положень статті 169 Сімейного кодексу України.

Правова допомога при позбавленні батьківських прав необхідна ще на етапі підготовки, оскільки перш за все необхідно визначити чи наявні підстави позбавлення батьківських прав та відповідно зібрати докази, які підтвердять доцільність позбалення батьківсьх прав з метою захисту інтересів дитини.

Представляти інтереси у суді у даній категорії справ може виключно адвокат.

Вартість послуг сімейного адвоката залежить від обсягу послуг – чи це повний супровід, чи виключно написання документів, а також від стану справи на момент звернення з запитом (оскільки часто самостійно складений некоректний позов про позбавлення батьківських прав може створити низку перешкод, що потребує написання додаткових процесуальних документів).
КОНТАКТИ
+38 (097) 800 30 94
familylawyercenter@gmail.com
АДРЕСА
вул. Сахарова, 34, офіс 11
м. Івано-Франківськ